Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică seară la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare, deschizând oficial procedura de învestire a noului Executiv. Guvernul propus este construit pe o formulă politică dominată de PSD, susținută de tabăra liberală ruptă de linia Ilie Bolojan și completată cu mai mulți independenți pe portofolii-cheie.

PSD primește nouă ministere, o funcție de vicepremier și coordonarea Secretariatului General al Guvernului. Cea mai controversată nominalizare este Marian Neacșu, propus pentru funcția de ministru al Afacerilor Interne și viceprim-ministru. Neacșu are la activ o condamnare definitivă pentru conflict de interese, deși între timp a fost reabilitat.

Lista PSD mai include nume cu vulnerabilități publice majore. Ionuț Vulpescu, propus la Cultură, și-a pierdut definitiv titlul de doctor după acuzațiile de plagiat. Radu Marinescu, propus la Justiție, a fost acuzat de PressOne că și-ar fi plagiat peste jumătate din teza de doctorat.

Cele mai importante portofolii economice și administrative sunt împărțite între PSD și gruparea liberală care l-a susținut pe Adrian Veștea. La Dezvoltare este propus Romeo Lungu, asociat politic cu zona Marcel Ciolacu, iar la Transporturi apare Cristian Pistol, considerat apropiat de Hubert Thuma.

Din zona liberalilor anti-Bolojan, Guvernul Veștea îi include pe Cristian Pistol la Transporturi, Sorin Cîmpeanu la Apărare, Monica Anisie la Educație și Eduard Mititelu ca ministru delegat pentru Transformare Digitală. Alina Gorghiu este propusă viceprim-ministru fără portofoliu, devenind una dintre figurile politice centrale ale taberei care a rupt disciplina oficială a PNL.

Lista social-democraților este formată din Marian Neacșu la Interne, Radu Marinescu la Justiție, Alexandru Rogobete la Sănătate, Florin Barbu la Agricultură, Mihai Ghigiu la Mediu, Florin Manole la Muncă, Romeo Lungu la Dezvoltare, Ionuț Vulpescu la Cultură, Bogdan Ivan la Energie și Radu Oprea pentru coordonarea Secretariatului General al Guvernului.

În Executiv sunt incluși și mai mulți independenți. Alexandru Nazare este propus la Finanțe, Luca Niculescu la Afaceri Externe, Florin Zaharia la Investiții și Proiecte Europene, Marian Aurelian Bârgău la Economie, Digitalizare, Antreprenoriat și Turism, iar Olivia-Diana Morar pentru funcția de viceprim-ministru fără portofoliu.

Noul Guvern ar urma să aibă trei vicepremieri: Marian Neacșu din partea PSD, Alina Gorghiu din partea taberei liberale pro-Veștea și Olivia-Diana Morar ca independent.

Depunerea listei la Parlament declanșează calendarul de învestire. Birourile Permanente Reunite urmează să stabilească luni programul audierilor miniștrilor propuși și data votului în plenul reunit.

Miza politică este însă mai mare decât simpla instalare a unui cabinet. Guvernul Veștea consfințește revenirea PSD la putere și ruptura deschisă din PNL, într-un moment în care conducerea Ilie Bolojan încearcă să scoată partidul din logica alianței cu PSD și din influența taberelor interne care au negociat separat susținerea noului Executiv.

 

Sursă foto – marian.neacșu/facebook