Dacă vreți să știți cum se toarnă infrastructura României cu piatră, facturi și PSD, trebuie să aruncați o privire spre grupul de oameni din jurul lui Sorin Grindeanu. Ei sînt dovada că marile proiecte rutiere sau feroviare nu se construiesc cu agregate minerale sau cu asfalt, ci cu relații de partid. Toți drumarii știu că bitumul vine doar la final, ca machiajul pe un sistem care funcționează impecabil de douăzeci de ani, fix după aceeași rețetă.
Mai exact, băieții potriviți primesc lucrarea, băieții potriviți livrează piatra, băieții potriviți facturează, iar statul vine după aceea și contemplă nota de plată, ca un pensionar care descoperă factura la gaze, în ianuarie. Băieții potriviți sînt apropiații lui Sorin Grindeanu și își țin la îndemînă cutiile de pantofi.
Acțiunea se petrece de un amar de ani în vestul României. Dacă urmărești traseul resurselor minerale, ajungi inevitabil într-un triunghi foarte interesant, care se intersectează cu social-democrația președintelui PSD, cu un set compact de balastiere norocoase și cu mari contracte de infrastructură. Și, aproape miraculos, toate drumurile duc spre aceeași familie extinsă de personaje, iubitoare de doctrină pesedistă.
Rutele banilor și oamenii
Pe A1, de pildă, (segment Timișoara-Deva, în special Margina-Holdea), centura de sud a Timișoarei și pe coridorul paneuropean IV (ruta feroviară Timisoara-Lugoj-Caransebes), oamenii de afaceri Florin Măran (Lugoj) și Ion Bejeriță (Caraș-Severin) au tras lozul cel mare. Adică, rețeaua de firme Tehnocer SRL, Vitida Mineral SRL și Beton Lugoj SRL, pe de o parte. Iar pe de alta, nu mai puțin celebrele SC EMV-Util SRL și SC Axio Mining SRL. Și, aici, în ecuația marilor proiecte de infrastructură, implementate de PSD, binomul Măran-Bejeriță merge uns: lugojeanul exploatează, cărășanul intermediază, marile companii execută, iar statul plătește. Mereu la termen!
Mecanismul prețului în cascadă
În acte, agregatele pleacă de la Beton Lugoj, Vitida Mineral și Tehnocer. Mai exact, din balastierele sau carierele de la Drinova, Ghizela sau Hăuzești. Facturile, însă, se plimbă prin EMV Util și Axio Mining ale lui Ion Bejeriță. Adică, exact modelul românesc consacrat: munca la unul, factura la altul, profitul unde trebuie. Și, potrivit documentelor publicate de presa din Timișoara, în regim de subcontractare, EMV Util a încasat sute de milioane de lei de la marii parteneri de infrastructură rutieră și feroviară ai PSD, adică de la UMB Trading și Tehnostrade (Dorinel Umbrărescu), dar și de la FCC Construction Barcelona.
Cu alte cuvinte, constructorul a cumpărat de la intermediar, exact aceeași piatră pe care o putea lua direct de la titularul exploatării. Economic, absurd. Politic, perfect logic. Cert e că întreaga schemă a fost posibilă doar pentru că PSD e principiul unificator.
Continuarea pe – Cațavencii.ro
Sursă foto – Catavencii.ro



